FOSZFOSZIDERIT
A Foszfosziderit a variszcitcsoport tagja, tulajdonképpen egy víztartalmú vas-foszfát. A színe lehet barackvirágszínű, lila, vöröseslila vagy vörösesbíbor – sárgás-, narancssárgás-, vagy akár színtelen és világos erezetekkel, foltokkal – de ritkább megjelenéseiben lehet sötétkék, mohazöld és színtelen is. Olykor táblás, prizmás, vagy botroidális (fürtszerű) kristályokat is növeszt.
Alacsony keménységű, ezért ritkán készül belőle ékszer alapanyag – ebből kifolyólag a megjelenésén túl a ritkasága is egyedivé teszi.
Képződése főleg gránit pegmatitokban, de természetes talajalkotó is, valamint héjak és csontok alkotóeleme is.
Nevét az összetételéről kapta – a foszfátról és a vasról (görögül a vas=sideros).
Mohs: 3,5 – 4
Főbb lelőhelyei: USA, Kanada, Ausztrália, Brazília, Argentína, Bolívia, Marokkó, Madagaszkár, Namíbia, Mozambik, Dél-Afrika, Csehország, Belgium, Franciaország, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország.
Spirituális hatásai:
Finom rezgése előnyösen hat meditáció során. Nyitja és energetizálja a magasabb rendű csakrákat, és finomtesteket. Kapcsolatot teremt az „Akasha-krónikával”.
Mentális és érzelmi hatásai:
A stabilitás kövének tartják; segít megtalálni az egyensúlyt. Megnyugtató rezgése elűzi a haragot és a stresszt.
Hatásai a testre:
Segíti a sejtek regenerációját, támogatja a pajzsmirigy és a mellékvesék működését. Jó hatással van a felső-légúti-, szív-, hasi-, és tüdőbetegségekre. Jótékonyan hat a hajra és a bőrre. Használható alvásproblémák esetén is.