GRÁNÁTOK
A gránátok népes családot alkotnak, a szigetszilikátok egy csoportja. Sok színben, gyönyörű kövekként jelennek meg – főleg vörös, barna, narancs és zöld színekben (ritkán feketében is), valamint ezek árnyalataiban – színeik szerint másfajta kémiai elemek jelenlétével.
Ezek az elemek leggyakrabban a kalcium, a magnézium, a vas (Fe2+[zöld], Fe3+[sárga]), a mangán (Mn2+[rózsaszín], Mn3+[vörös]), az alumínium, a króm (zöld) és a vanádium (zöld).
Összességében, jellemzően a kalcium-gránátok zöldes színűek és kisebb keménységűek, míg a vas- és mangán-gránátok vöröses, rózsaszínes vagy barnás színűek és nagyobb keménységűek.
Sokszor átlátszóak/áttetszőek és nagy tisztaságúak, még igazán mély-sötét színárnyalataik ellenére is.
A Gránátok megtalálhatóak magmás, metamorf és üledékes kőzetekben is egyaránt.
Amikor magas alumínium tartalmú üledékes kőzet (pl. agyagpala) nagy nyomással és hővel járó erőhatásnak van kitéve – az átalakul palává vagy gneisszé. Ezen átalakulások közben képződik a Gránát. Ez történhet vulkánkitörések során leszakadó peridotit kőzetekben, magmakamrákban gránitban és bazaltos lávafolyásokban (magmás kőzetek).
Képződhetnek továbbá magmás érintkezési határfelületeken, pl. konvergens lemezhatárokon lejátszódó folyamatoknál – pl. szkarnokban: metamorfizált karbonátos kőzetekben (metamorf kőzetek), valamint további folyamatok – gránáttartalmú kőzetek mállása, erodálódása során üledékként, vagy hordalékként (üledékes kőzetek).
Hat fő típusát különböztetik meg: a vörösesbarna, vagy mély vörös színű Almandint, a vörös, vöröseslila Piropot, a narancsvörös vagy sárgásbarna Szpesszartint, a sötétzöld vagy smaragdzöld Andraditot, a sárgászöld vagy zöldes-barna Grosszulárt, és az aprókristályos smaragdzöld Uvarovitot.
Ismertebb drágakő típusai még az Almandin és Pirop gránátok közötti átmeneti megjelenése, az egyedi lilásvörös-rózsavörös színű Rhodolit, a világoszöld-smaragdzöld színű Grosszulár – a Tsavorit, az aranyzöld színű Andradit – a Demantoid, vagy a titán tartalmától fekete színű, ékszerekben ma már ritkaságnak számító fekete Andradit – a Melanit.
A Gránát, nevét a gránátalma magjaihoz hasonlító apró „granulátumos” megjelenéséről kapta. A szóhasználat szorosan kapcsolódik – az ófrancia „grenate”=gránátalma szón kívül – a latin „granum”=mag szóhoz, és a latin „granatus=mag alakú szemcsés kő”-höz is.
Felhasználásuk az iparban is elterjedt, sok Gránátot használnak vágóeszköz anyagaként, csiszoló szemcsékként, vagy csiszolóporokban, de használják vízszűrő granulátumokban is.
A gránátok megjelenése jól indikálja gyémántok jelenlétét is. Amikor mélyről jövő vulkanikus kitörések során mélységi peridotit kőzetek kerülnek elő, azok egyedibb Gránát tartalma nagy eséllyel jelzik mélységi xenolitok (leszakadt Földköpeny darabok) jelenlétét is, amelyek a gyémánt kitermelések fő forrásai.
Webáruházunkban a diszkréten tündöklő mély barnásvörös színű Almandinnal, a zöld-zöldesbarna Grosszulárral, valamint a sárgásbarna altípusával – a Hesszonittal lehet találkozni.
Mohs: 6,5 – 7,5
Lelőhelyei a világ minden pontján megtalálhatóak, a legjelentősebbek: USA, Kanada, Ausztrália, Oroszország, Madagaszkár, Tanzánia, Kenya, Namíbia, Nigéria, Mozambik, Mali, Azerbajdzsán, Kirgizisztán, Irán, Afganisztán, Sri Lanka, India, Pakisztán, Thaiföld, Mianmar, Kína, Mongólia, Argentína, Brazília, Mexikó, Ausztria, Csehország, Szlovákia, Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Románia, Törökország, Japán, Zambia, Dél-Afrika, Skandináv országok.
A Gránátot már az Ókorban is ismerték, több ezer éves egyiptomi leletek szerint már a fáraók ékszereinek is becses tartozéka volt.
Az Ókorban és a Középkorban is, még – a római tudós, Plinius (i.sz. 23-79) által – „karbunkulus” néven ismerték, amely a mondák szerint világít a sötétben. Ezt szellemi értelemben értették: világosságot hoz a sötét lélekbe, fényt és reményt a kilátástalan élethelyzetekbe. Ahogy a hősök is nehéz feladatok és próbák után tűnnek ki, úgy a gránát is jelentéktelen kőzetnek tűnik, és a csiszolás hozza elő a belső színét, fényét. Ha az élet nehézségeit egyfajta „csiszolási eljárásaként” tekintjük, így értékelődnek az elért eredményei, a megvalósításai.
A gránát „hősök köve”. A régi idők harcosai gyakran rakattak a fegyverekbe gránátot, amulettként pedig szerencsét, gazdagságot, áldást hozó hatása miatt, valamint védelmet nyújtó talizmánként viselték; úgy tartják képes elriasztani a közeledő veszélyt.
Spirituális hatásai:
A Gránát kilátástalannak tűnő helyzetekben, vagy traumák esetén segít; afféle „válságkőként” nyúlhatunk hozzá bármilyen probléma, nehézség esetén, az élet bármely területén – s amely válságból inkább kihívásba fordul át. Fokozza, aktivizálja és erősíti a túlélési ösztönt. Energiafeltöltő és regeneráló kő; segít a mindennapi szükségletek terén is; az újbóli erőgyűjtésben, a nekigyürkőzésekben. Táplálja a belső „lángunkat”, az önmegvalósítás utáni vágyat. Segíti önmagunk és mások megfigyelését. Dinamizálja a támogatást, a segítségnyújtást; segít túl látni egyéni határainkon, és a közösség érdekében cselekedni. Szoros kapcsolatot teremt az agyalapi miriggyel is, elősegíti a tudatosság kiterjesztését és az előző életek felfedezését. Oldja az energetikai blokkokat, tisztítja és energetizálja a csakrákat, főként a Gyökér- és a Szív csakra rezgésével harmonizál. Aktivál más kristályokat, és felerősíti más ásványok hatásait.
Mentális és érzelmi hatásai:
Elősegíti a használhatatlanná vagy elavulttá vált ötletektől, elképzelésektől, rögzülésektől, megalkuvásoktól, vagy az ezeket megtartó megegyezésektől, megállapodásoktól való megszabadulást – egy új élet megkezdését. Rezgése feloldja a szabad életvezetést gátló szokásokat, viselkedésmintákat, melyek már nincsenek hasznunkra. Segítenek elkerülni a nézeteltéréseket, vagy a nem tudatosan gerjesztett ellenkezést. Új ötleteket hoz, támogatja azok megvalósítását, és dinamizmust ad az útban álló bárminemű akadályok leküzdéséhez. Mindezekkel együtt hitet, önbizalmat és akaraterőt is ad. Bátorrá, reménykedővé, bizakodóvá, életvidámmá tesz. Rezgése hozzásegít bennünket, hogy a nehézségben kihívást lássunk, tettrekészséget és kitartást ad. Semlegesíti az érzelmi gátlásokat; segít az aktív és kiegyensúlyozott szexuális élet megvalósításában. Érzelmileg egyensúlyba hoz attól függően higgadtságra, vagy dinamizmusra van szükség.
Hatásai a testre:
Serkenti az anyagcserét, harmonizálja a testnedveink – főként a vér – összetételét. Stabilizálja a vérkeringést, erősíti az immunrendszert, fokozza a belekben történő tápanyagfelvételt, elősegíti az ásványi anyagok és a vitaminok felszívódását. Serkenti, és új energiával tölti fel a szívet és a tüdőt, gyógyítja a gerincet és a sejtek rendellenességeit, megújítja a DNS-t. Segít potenciaproblémák esetén. Élénkíti regenerációt, felgyorsítja a külső és belső sebek gyógyulását.