KORDIERIT (IOLIT)
A Kordierit, másik nevén Dikroit, vagy Vízzafírnak is nevezett ásvány, egy magnéziumot és vasat is tartalmazó alumínium-gyűrűszilikát, a hexagonális gyűrűszilikátok (hat szilícium atomos) képviselője, s azon belül is a berill csoport tagja. Iolitnak (ejtsd: „jolit”-nak) is nevezik, bár ez inkább a Kordierit drágakő minőségű példányaira használatos elnevezés.
Képződésük főleg regionális metamorfózis révén üledékes, agyagos kőzetekből (palából, gneiszből), ritkábban kontakt lokális metamorfózissal „hornfels”-ekben (magával hirtelen érintkező agyagkőzet), de előfordul magmás kőzetekben (pl. gránitban) és rövid hasáb alakú kristályokként pegmatitokban (nagyméretű kristályokban) is. További időjárási viszontagságoknak kitéve klorittá és csillámokká degradálódik.
Fő ismertetője, hogy más-más irányokból más-más – a test színétől eltérő – színű ragyogást mutat, ez a pleokroizmus.
A Kordierit innen kapta az ókorban a görög eredetű „Dikroit” nevét, jelentése: „kettős”, vagyis különböző irányokból nézve, különböző színeket mutat. Ehhez jelenségéhez vezethető vissza „Vízzafír” neve is – egy irányból figyelve lehet mély kék színű, mint egy Zafír, egy másik irányból nézve pedig lehet akár színtelen és tiszta is, mint a víz.
A „Iolit” elnevezés szintén görög szóból származik: „ios”= ibolya, ez pedig drágakő minőségű megjelenésének a színére utal. Az ásványtani elnevezését – a „Kordierit” nevet, a 19. század eleji felfedezését követően – mikroszkopikus ásványtan úttörőjének tiszteletére – a francia származású geológusról – Pierre Louis Cordierről kapta, aki először kezdte tanulmányozni ezt az ásványt.
Színei közül a legkeresettebb, és a Iolit drágakövekre jellemző áttetsző ibolya- és levendulakék színe mellett, lehet szürke-szürkéskék, zöld, vagy barna, sárgásbarna, sárga színű is. A legszebb kék színeit a vas-zárványainak köszönheti, de más gyakori zárványai (hematit, rutil, apatit, csillámok, stb.) által is nyerhet egyedi megjelenést, pl. a hematit és goethit zárványok vas-oxidjai által barnás-vörös csillogást kaphat, ezt Vérfoltos Iolitnak nevezik (Sri Lanka).
A mikrozárványok jelenléte miatt, a Iolitra jellemzőek az erőteljes fényjelenségek. A pleokroizmusa révén kristályszerkezete három tengelye mentén töri meg a beható fénysugarakat, eszerint színtelen-halványsárga v. sárgásbarna – halványkék v. kékesszürke – ibolyakék v. sötétkék színekben pompázhat. Tehát bizonyos szögekből nézve egy kékes színű Iolit színtelennek, vagy sárgának tűnhet, egy ibolyaszínű pedig akár barnának is tűnhet.
A zárványai okozta egyéb fényjelenségei lehetnek még az aszterizmus („csillag-effektus”), a felszínén vándorló fényjelenség – az ún. „macskaszem-hatás”, és a csillámló-ragyogó aventurescencia (Schiller-effektus) is.
Tiszta átlátszó ibolyakék megjelenései tehát értékes drágakőnek számítanak, de kevésbé áttetsző példányai is szintén értékes, és szép féldrágakövek. A Iolit igazán esztétikus kő, és selymes, lilás-kék színe által jó alternatívája a jóval drágább Tanzanitnak, vagy a Zafírnak. Színe mindig természetes eredetű, kémiája semmilyen értéknövelő kezelést nem támogat, az alacsony olvadáspontja miatt színárnyalata hevítéssel sem fokozható.
Mohs: 7 – 7,5
Főbb lelőhelyei: USA, Kanada, Mianmar, India, Sri Lanka, Madagaszkár, Ausztrália, Oroszország, Finnország, Svédország, Norvégia, Grönland, Argentína, Brazília, Ausztrália, Kína, Japán, Franciaország, Németország, Ausztria, Olaszország, Spanyolország, Marokkó, Algéria, Namíbia.
A kordieritet már az ókorban is ismerték, a vikingek „iránytű kőnek” nevezték – vékony Iolit lapokat a nap helyzetének meghatározására használtak, azon keresztül keresték a felhős égen a napot, mint egyfajta polarizáló szűrőt használva. Így saját tartózkodási helyük meghatározásában nyújtott segítséget.
Az ókori görögök úgy tartották, segíti az alvást, és a kreativitás kibontakoztatását is.
Spirituális hatásai:
A magabiztosság és a rendíthetetlenség rezgését hordozza. A látomások kövének is tartják, megszabadít a gondolathalmazoktól, segíti a vizualizációt, serkenti az intuitív meglátásokat és az ösztönös megérzéseket, támogatja a belső utazást, előhozza a belső tudást.
Megújult energiával tölti fel az aurát és a finomtesteket. A Harmadik szem csakra rezgésével rezonál.
Mentális és érzelmi hatásai:
A felelősségérzetet, a hiteles felelősségvállalásainkat, valamint a feladataink és kötelességeink megvalósítását erősíti. Fokozza az önbizalmat, és kitartást ad – még a legkellemetlenebb helyzetekhez is. Energiája feloldja a függőségek és rögeszmék okait; megszabadít mások elvárásaitól, és segíti valódi „Énünk” kifejeződését. A saját magunkért vállalt felelősség erősítése jegyében segít leküzdeni a kölcsönös függőséget, egy nem egészségesen működő párkapcsolat, vagy egy szülő gyermek kapcsolat esetén. Feloldja a nehézségeket, egyensúlyt teremt, irányt mutat.
Hatásai a testre:
Jótékony hatású az agyalapi mirigyre, a májra és a méregtelenítésre; erősíti az idegeket; használható van fájdalmak, vagy végtag érzéketlenség esetén. Jótékony a légzőszervrendszerre, az arcüregre, de a zsírlerakódások felszámolására is. Úgy tartják gyógyhatású a maláriára, a lázra, csillapítja a migrénes fejfájást, valamint baktériumölő hatású.