KVARCOK
A kvarcok az oxid-ásványok osztályába tartoznak, a legelterjedtebb ásványfélék a Földön. A legtöbb magmás, metamorf és üledékes kőzet jelentős alkotóeleme. Minden hőmérsékleten képződik, és kiválóan ellenáll a mechanikai és kémiai behatásoknak, az időjárásnak. Alapvetően szilíciumból és oxigénből álló ásvány, de további alkotóik és szerkezetük szerint is számtalan megjelenési formájuk lehet. Színe szinte mindenféle lehet, átlátszó, áttetsző és átlátszatlan típusai is vannak, kristályai jellemzően üveges ragyogásúak.
A Kvarckristályok főleg epitermális erekben (felfelé törő meleg vizek kőzetereiben) jönnek létre, főleg gránitokban, homokkőben, kvarcitban, vagy karbonátos kőzetekben (kalcit, dolomit). Létrejön pegmatitokban is, pl. a gránit pegmatitok jellemző kristályai a kvarckristályok.
A Kvarc két eltérő megjelenése szerint osztályozható – ezek a makrokristályos kvarcok, és a mikro-, vagy kriptokristályos kvarcok.
A makrokristályos kvarcok látható kristályokból, makroszemcsékből épülnek fel. Ilyenek a Hegyikristály, a Rózsakvarc, a Füstkvarc, az Ametiszt, a Citrin, de a homokkövek szemcséi is, és a masszív kvarcok is.
A mikrokristályos kvarcok mikroszkopikus méretű kristályokból, és mikrokvarcszemcsék (krisztallit) sűrű-tömör aggregátumaiból állnak. Ilyenek pl. az Achátok, vagy a Kovakő is.
A Kvarcot már az ókorban is ismerték, kristálytiszta változatát – a Hegyikristályt – az ókori görögök nevezték el „kristallos”-nak, és tartósan megszilárdult, „megkövesedett” jégnek hitték. A Kvarc elnevezése a 16. századból származtatható, amikor is szász ércbányászok keresztirányú szilícium-dioxid erekkel találkoztak, amelyet „keresztérceknek”, németül „Querkluftertz”-nek neveztek. Ebből a szóból lett röviden a „quertz”, majd a latin „quartzum”, és az angol „quartz’ szavak.
Felhasználása sokrétű – amellett, hogy építőanyag – az iparban alapanyag főleg az üveggyártásban, illetve a mikroelektronikában (kristály oszcillátorok), bár ez utóbbira már szintetikus kvarckristályokat alkalmaznak. A hőállósága miatt pl. öntödei töltőanyagként is használatos, a keménysége miatt pedig csiszolóanyagként, vagy csiszolóeszközök gyártásához is használják. A keménységnek, és a mechanikai hatásokkal szembeni nagyfokú ellenállásának köszönhetően a kvarchomok felhasználása még hidraulikus rétegrepesztéseknél is alkalmazottá teszi, kőolaj-, és földgáz kitermelések során.
A Kvarc számos esztétikus típusa drágakő vagy ékszer alapanyag is (pl. Ametiszt, Ametrin, Aventurin, Citrin, Füstkvarc, Rózsakvarc, stb.).
A legismertebb kvarctípusok leírását külön részleteztük – ezek a kvarckristályok, vagy „nemeskvarcok”: az Ametiszt, a Citrin, a Füstkvarc, a Hegyikristály, a Rózsakvarc. Külön leírás található az Aurakvarcokról, az Aventurinról, a Kalcedonokról (Achátok, Jáspisok, Karneol, Ónix, Heliotrop, Krizopráz, Pietersit, Kövült fa), a „Szem-ásványokról” (Tigrisszem, Macskaszem, Sólyomszem), valamint a Tűzkőről.
Mohs: 7
Lelőhelyei a világ minden táján megtalálhatóak, kiemeltebb lelőhelyek: USA, Brazília, Madagaszkár, Oroszország, Mianmar, Sri Lanka, Peru, Bolívia, Mexikó, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, India, Vietnam.
A kvarc képes létrehozni, tárolni és kisugározni az energiát – maga a teremtő erő.
Spirituális hatásai:
Megtisztítja és felerősíti az energiát, harmóniában működik mindenkivel, aki használja. Helyreállítja és erősíti az aurát, harmóniába hozza a csakrákat, összehangolja a finom energetikai testeket a fizikai testtel. Számos típusa a kozmikus tudás spirituális könyvtáraként működik. Stabil, finom energiája képessé teszi a programozásra és a felruházott információt sokáig képes őrizni és továbbítani, mint egy „kristályszámítógép”. Kitűnően alakítják át a negatív energiákat, vagy földelik le a magas szintű rezgéseket.
Mentális és érzelmi hatásai:
Feloldja az idejétmúlt programokat, mind mentális, mind érzelmi szinten.
Hatásai a testre:
Az egyes kvarcoknak egyedi tulajdonságaik vannak, de általánosságban erőteljes gyógyító rezgéssel bírnak, erősítik az immunrendszert, és helyreállítják a test egyensúlyát.
A külön tárgyalt kvarctípusok (Achát, Ametiszt, Aventurin, Citrin, Füstkvarc, Hegyikristály, Jáspis, Kalcedon, Karneol, Macskaszem, Ónix, Rózsakvarc, Sólyomszem, Tigrisszem, Tűzkő) mellett ismert, további jelentősebb (webáruházunkban megtalálható) kvarcok: Eperkvarc (Hematitos Kvarc), Hókvarc (Tejkvarc), Kék kvarc, Rutilkvarc, Roppantott kvarc, Sámánkvarc (Tibeti kvarc).