OPÁL
Az Opál oxid-ásvány, tulajdonképpen víztartalmú szilícium-dioxid – azaz egyfajta természetes üveg. Keletkezése főleg vulkanikus tevékenységekkel kapcsolható össze, üledékes kőzetekben, vagy a vizes bemosódások által mélyebb rétegekben apró kiválásokat alkotva.
Különböző egyéb elemek beépülése révén többféle Opál megjelenések jöttek létre – ilyen például a kalcium és magnézium jelenlétével, a fehér különböző árnyalataiban megtalálható Fehér Opál, vagy Tejopál, vagy a szén és vas elemek jelenlétével a fekete alapszínű Fekete Opál, vagy akár egy fa megkövesedésével létrejött Faopál, stb..
A színei alapján megkülönböztethetünk színtelent (Üvegopál vagy Hialit), sárgát (Mézopál, Sárga Opál), rózsaszínűt (Rózsa Opál, Andok Opál), vöröset (Vörös Opál, Tűzopál), lilát (Morado Opál), kéket (Kék Opál, Andok Opál), zöldet (Zöld Opál, Andok Opál), vagy akár az olíva zöldet (Kenyai Opál) stb.. Különböző szempontok szerint összesen több, mint 50-féle opált különböztetnek meg.
Az Opálok megjelenése azonban mégis alapvetően háromféle megkülönböztetést kap: egyik típusa gyakran átlátszatlan, vagy részben áttetsző, felületük általában zsíros, viaszos, fénytelen, ritkábban üveges csillogású, és többnyire pasztellszínekkel bírnak – ezek mind az ún, Közönséges Opálok.
Az Opálok másik típusa a szivárványszínű fényjátékkal rendelkező Nemesopálok. A Nemesopál különleges ismertető jegye, a felületén tükröződő színpompás csillámló fényhatása (opaleszcencia), amelyet mikro méretű gömböcskék okoznak, ezeken a beérkező fény különböző irányokban hajlik és verődik vissza.
Az opálok harmadik alaptípusa a Tűzopál, amely minőségileg a Közönséges Opálok és a Nemesopálok közé tehető, egyes példányaik kevésbé színpompás, de élénk sárga, narancs, vagy vörös színekkel bír, míg más példányok a Nemesopálokhoz hasonlatosan egyedi, ragyogó sárga/vörös fényjátékkal bírnak (Nemes Tűzopálok). Amiben viszont mindegyik Tűzopál megegyezik több-kevesebb mértékben, az egy jellegzetes fényjelenség – egy izzó, tüzes háttér derengés az Opál belsejében.
Az Opálok értéke eltérő, míg a Nemesopálok rendkívül értékes drágakövek, addig a sokféle – kevésbé irizáló fényű – Közönséges Opálok megfizethetőbb, széles körben elérhető, természetes szépségű ásványok.
Az Opál a nevét még az ókorban kapta – az óindiai szanszkrit nyelvben „upala”-nak, azaz „ékkő”-nek nevezték, ezt „opalliosz” görög néven vették át, majd latinul „opalus”-nak hívták. Az Opált a szerencse kövének tartották. A mitológia szerint Zeusz megkövesedett örömkönnyeinek képzelték, míg az indiai tradíciókban egy szivárvány istennő megkövesedett teste.
Az Opál víztartalma elérheti a 20-30 %-ot is, ezért kerülni kell a nagy hőt – a víztartalmának elvesztésével repedezések keletkezhetnek benne, vagy színtelenné válhat.
Mohs: 5,5 – 6,5
Lelőhelyei: Ausztrália, Mexikó, Peru, Etiópia, Brazília, Indonézia, USA, Honduras, Guatemala, Nicaragua, Magyarország, Szlovákia, Csehország, Tanzánia, Kenya.
Spirituális hatásai:
Az Opál az élet színes oldalára hívja fel a figyelmet; serkenti a változatosságra és a szórakozásra való igényünket. Rezgése örömet és boldogságot áraszt. Felszínre hozza benső dolgainkat, erősíti a pozitív vonásainkat, a negatívak számára pedig lehetőséget teremt, hogy átformálhassuk, illetve hogy felfedezhessük meglétük áldásos eredményeit. Energiája magába „szívja” a belső gondolatainkat és érzéseinket, majd visszatükrözi azokat, hogy megvizsgálhassuk őket. Felhívja a figyelmet az életünket átszövő karma törvényére. Segít hozzáférni az előző életek érzelmi lenyomataihoz, és segít felelősséggel szembe nézni a jelenbeli hatásaival.
Az Opálról úgy tartják, gyógyítja a Föld energiamezejét is; új erővel tölti fel és stabilizálja a felszín közeli energiacsatornákat.
Mentális és érzelmi hatásai:
Úgy tartják az Opál viselése lojalitást és hűséget biztosít; könnyeddé tesz, serkenti a spontaneitást és a művészi hajlamokat. Mindig pozitív érzelmeket generál, és segít feltárni érzelmeinket. Erősíti az erotikát és a szexuális vágyakat; Érzelmessé, csábítóvá, különlegessé tesz.
Hatásai a testre:
Általános egészségjavító hatású, erősíti az életkedvet és az élni akarást. Jótékonyan hat a női nemi szervekre, a vesére és mellékvesére, a májra, a hasnyálmirigyre és a bélrendszerre, valamint a szemre is. Jó hatással van a Parkinson-kórra, fertőzésekre is. Enyhíti a lázat, tisztítja a vért és a veséket, szabályozza a folyadékháztartást, és az inzulintermelést. Megkönnyíti a szülést, csillapítja a menstruáció előtti tüneteket.
Tisztításnál kerüljük a vizet!